Aksi belirtilmedikçe tüm yazı ve resimler şahsıma ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur efenim.

3 Mayıs 2012 Perşembe

Kadının toplumdaki yeri

Kadının yerini çocuklara böyle anlatıyor oyuncaklar. Barbie oynayıp hayatın boyunca sahip olamayacağın vücut ölçülerinin arzusuyla tutuşacaksın ve minik çay takımlarının süslediği evcilik oyunlarında mutfağını ve görevini erkenden kafana kazıyacaksın. Senin görevin Kadın, kabul etmemek gibi bir şansın yok, evine ve ailene bakmak. Temizlemek, silmek, süpürmek, yemek pişirmek, çamaşır yıkamak, ütü yapmak. Ve sen Kadın bu yaptıklarınla asla bir yere varamayacaksın. Yazılı olmayan kurallarla asli görev bildirilen bu çabaların görmezden gelinecek takdir edilmeyecek ve uzanıp kazıyamadığın bir çıban gibi sırtına yapışıp kalacak.

Erkekler şövalye olup dünyayı, en basitinden günü kurtardığında senin kılıç diye sarıldığın uzun saplı bir vileda olacak.

D&R'da satılan minik oyuncaklardan kadın olanı

Küçük erkek kardeşin sünnet olup, sana karşı olan üstünlüğünün simgesini dinen onaylatırken sen de giydiğin gelinlikle kendini avutacaksın. Kardeşin büyüyüp de pipisiyle küçük dağları yaratırken sen anca gelinliğine kırmızı bir kuşak takacaksın.  Bir de utanmadan bununla sırf yetinmeyip, mutlu olacak ve kendi kızına da aynılarını yapacaksın.

Emirgan2da fotoğraf çektiren sünnet çocuğunun gelinlik kostümlü ablası. Hayır cadılar günü değil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...