Aksi belirtilmedikçe tüm yazı ve resimler şahsıma ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur efenim.

21 Aralık 2011 Çarşamba

Korku

Korkunun öğrenildiğini düşünüyorum. Kafanda, hafızanda yer ediyor korku. Belirli düşünce kalıplarının içine sıkışıyor ve açığa çıkmak için mantık dizgilerinde kendine yer arıyor. Bir başını çıkarttı mı, ilişkilendirildiği yer-olay-kavram yeni yuvası haline geliyor. Sonra her seferinde kendine yeni kapılar buluyor ve beyninin kıvrımlarını uzun ince bir su yılanı gibi dolaşıyor. Kapalı kapılar varsa zorluyor, hayalgücüne sızıyor senaryolar ürettiriyor ve illa ki günışığına çıkıyor.

Bu bağlamda korkuyu yok etmenin en güçlü yönteminin hafıza kaybı olduğunu düşünüyorum. Çünkü beyin içinde megabitlerce saklı anı korku yılanının huzur içinde uyuduğu yer. O çalılıkları tutuşturup kül edersen yılanı da yok edersin. Anıların yok olursa korku kendini nerede yaratacağını bilemez. Senaryolar yarattıramaz, kendini olduğundan daha haşmetli gösteremez. Anılar olmadan zayıflar ve yok olur. Ancak geri gelmeyeceğini garanti edemem. Farklı kılıklara bürünür. Kendine yeni isimler takar. Bu sefer karanlıktan değil de mesela yükseklikten korkmaya başlayabilirsin. O kendine beslenecek birşey bulur. Küllerinden yeniden doğabilir.

O zaman daha zor olan yolu seçmek zorundasın. Kendini ikna edeceksin ve tüm benliğinle kabul edip bu bilgiye teslim olacaksın.  

Bu dünya senin evin. Herkes senin bir parçan. Seviliyor ve destekleniyorsun. Birliktesin ama bağımsızsın. Güçlüsün ve kendi ayaklarının üzerinde durabiliyorsun. Her şey olur. Olan o anda olması gerekendir. Zaman nehrinin içindeki akışa bırakıyorsun kendini. Çırpınmıyor, süzülüyorsun. Her baktığın yerde kendini görüyor, her kendini gördüğünde sevgiyi hissediyorsun. Diğerleri senden farklı değil. Sen o'sun. O da sen. Nefes alıp verdikçe doğayla bütünleşiyorsun. Sen doğasın. Doğa da sen. Kalbin doğayla aynı ritimde attıkça sevgin büyüyor. Vücudundan taşıyorsun. Her yeri dolduruyorsun. Sen evrensin, evren de sen. Çok büyüksün. Tüm yaratma gücü senin elinde. Hayatı yıldızları ve her şeyi sevgiyle kuşatıyorsun. Artık sen Tanrı'sın, Tanrı da sen.
http://www.thewallpapers.us/r-dunya-754-evren-8977.htm2 yorum:

  1. güzel bir yazı olmuş eline sağlık..

    http://insanianlamak.blogspot.com/2012/01/kendini-anlamak.html

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...