Aksi belirtilmedikçe tüm yazı ve resimler şahsıma ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur efenim.

2 Ağustos 2011 Salı

Afrika'ya yardım etsek

Çok utanıyorum. Dün akşam 2 dilimini bıraktığım pizzanın üzerine açgözlülüğümden bir de tatlı yedim. Onun da yarısını bıraktım. Utancımdan ağlamak üzereyim.

https://www.yeryuzudoktorlari.org/

Yeryüzü Doktorları, Afrika Boynuzu ülkelerinde yüzyılın en büyük iklim felaketinden etkilenen 12,5 milyon insana temel sağlık ve gıda yardımı götürmek için yola çıktı.  
Afrika Boynuzu ülkelerinde son 60 yılın en büyük kuraklık ve kıtlığı yaşanıyor. Bölge ülkelerindeki yaklaşık 12,5 milyon insanın hayatının devamı bir an önce bölgeye ulaşması gereken yardımlara bağlı. Başta afetten en çok etkilenen Somali halkı olmak üzere insanlar Kenya Dadaab ve Etiyopya Dollo Ado Mülteci Kampları’na doğru akın ediyorlar. Şu ana kadar yaklaşık 1,5 milyon insan evlerini terk etmiş durumda. Üç kamptan oluşan Dadaab Mülteci Kampları Somali-Kenya sınırına 80 km uzaklıkta. 1991’deki kıtlık döneminde BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından kurulan kampların kapasitesi 90.000 idi. Bugün, nüfusu  400.000’e yaklaşan Dadaab, dünyanın en büyük mülteci kampına dönüşmüş durumda. Kamplara her gün, en az yarısı çocuklardan oluşan 1300 kişinin ulaştığı belirtiliyor. Kamplara gitmek için yola çıkan yüzlerce insan yollarda can veriyor. Haftalarca yürüyerek yardım kampına ulaşmayı başaranlar insanlar açlık ve hastalıkları ile birlikte bir de çocuk ve yakınlarını kaybetmenin travmasını yaşıyorlar. Kamplara ulaşabilen özellikle çocukların bir kısmı ise kampa kabul anlamına gelen sarı bileklik almak için sırada beklerken hayatlarını kaybediyor. Kamplara giremeyenler ve uluslar arası yardım alamayan Kenya ve Etiyopyalı yerli halk da mağdur durumda.
 Yeryüzü Doktorları ‘Afrika’ya Hayat Operasyonu’nu başlattı. Bölgeye temel sağlık hizmetleri, gıda ve ilaç yardımı götürüyor.
6 Kişilik ailenin bir aylık ihtiyacını karşılayacak olan ‘Hayat Paketi’ bedeli: 150 TL. Bu paketin içinde Acil Sağlık Destek Kiti ve temel gıdalar bulunuyor (10 kg pirinç, 6 kg buğday, 12 kg un, 5 kg şeker, 5 kg kuru fasulye, ½ kg tuz, ½ kg çay, 5 lt sıvı yağ, 2 kg süt tozu ve ihtiyaca göre verilecek ilaç ve tıbbi beslenme preparatları)
 Yeryüzü Doktorları aracılığı ile yardımlarınızı ulaştırmak için www.yyd.org.tr sitesinden ‘AFRİKA’YA HAYAT OPERASYONU’ başlığı altında online ya da hesap numaralarımıza banka havalesi yolu ile bağış yapabilir.


Online bağış için link aşağıdadır
https://www.yeryuzudoktorlari.org/bagis/

3 yorum:

 1. Desteklerimizi esirgememeliyiz...

  YanıtlaSil
 2. bu yazını okurken dışarıdan nasıl da acı bir blues şarkı geliyor, elektro gitardan çıkan acı acı sesle okuyorum yani...içimin acısına eşlik edercesine..
  bu konuyu paylaştığın iyi oldu yavrum, hemen ne yapsak o insanlar için faydadır...değil mi? illa milyonlar göndermemiz gerekmiyor, damlaya damlaya göl olur...

  YanıtlaSil
 3. 2012 felaketlerin igösteriyor da, neden hep zavallılardan çıkarıyor acısını?

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...